Naše tažení střední Evropou pokračovalo dne 22.12.2018 v restauračním vozu společnosti MÁV Start u jejího caterera Utasellátó vlakem EC 173 Hungaria v trase Praha hl. n. - Budapest Nyug. pu..
Na tuto cestu jsme se celkem těšili, neb jsme byli kromě na vynikající maďarskou kuchyni zvědavi i na modernizaci restauračního vozu této společnosti a na změny chování ke klientům proti naší minulé návštěvě (dne 13.07.2017).
Vůz zvenku vypadá celkem lákavě a jeho vnitřek rovněž není nehezký, pokud o design se jedná (ostatně byl hezký i před modernizací, byť poplatný době svého vzniku). Bohužel co nadále zůstalo, je nepříjemný zápach z kuchyně - daň to za nadále klasicky na místě připravované jinak chutné pokrmy (spálený tuk, slupky od cibule apod.). Pohled přes nezavřené dveře z chodby vozu do kuchyně na odpadky rovněž nepřidal na kráse a nás se tak již trochu tímto dotknul balkánsky duch.
Zmizel i zákaz práce na notebooku (resp. práce vůbec) v tomto restauračním vozu, ačkoliv byl plný (paradoxně zákaz platil v době, když jezdil prázdný).
Personál byl ochotný a dokonce i (lámaně) slovensky mluvící a vyvažoval tak i další nedokonalosti interieru vozu (zejména špinavé a pokrčené ubrusy na stolech).
Dali jsme si polévku Gulyásleves (1593 HUF), hlavní jídlo Marhapörkölt galuskával (3218 HUF) s přílohami Csemege uborka (520 HUF) a Káposztasalátával töltött ecetes paprika (520 HUF). Toto vynikající jídlo jsme zapili pivem Soproni (813 HUF), vínem Budai Chardonnay (1625 HUF) a chybět nesměl samozřejmě ani maďarský národní poklad Unicum (1918 HUF), ředěný vodou Nestlé Cédrus (650 HUF). (Platby jsou však příjímány i v měnách EUR, CZK a PLN; platby platební kartou však bohužel nejsou možné.)
Kuchyně nás nezklamala, personál rovněž, leč nemožnost platby platební kartou a upravenost a čistota salonu bohužel ano.
Tomu odpovídá i naše hodnocení:

Hodnocení/Évaluation/Evaluation/Bewertung Cestování na talíři/Voyager sur l´assiette/Traveling on a plate:

prostředí/ambiance/ambience/Ambiente: *****
výkonnost/efficacité/efficiency/Wirksamkeit: ***
čistota/propreté/cleanliness/Sauberkeit: **
zdvořilost/courtoisie/courtesy/Höflichkeit: ****
obsluha/service/service/Bedienung: ***
kvalita/qualité/quality/Qualität: *****
čerstvost/fraîcheur/freshness/Frisches: *****
tvořivost/créativité/creativity/Kreativität: ****